به سایت آموزشی هوش آبی خوش آمدید
  • اينستاگرام

آموزش خلاقيت كودكان

آموزش خلاقيت كودكانآموزش خلاقیت کودکان

آموزش خلاقیت کودکان يكي از مهمترين دغدغه هاي پدر مادرهايي كه به آينده فرزند خود علاقه مند هستند.

شاید شما هم جزو آن دسته از پدر و مادرهایی باشید که به تربیت کودکی خلاق علاقه مند هستيد.

متاسفانه آموزش خلاقیت کودکان در هيچ يك از سرفصل هاي آموزشي دوران مدرسه و دانشگاه داده نمي شود .

همه انسانها به صورت ذاتي خلاق به دنيا مي آيند. و خداوند تمام موجودات را با ميزاني از خلاقيت به دنيا مي آورد و كودكان به مراتب از بزرگترها خلاقترند!

اما روشهاي تربيتي كه كودكان در دوران كودكي تجربه مي كنند سمت و سوي خلاقيت كودك را مشخص خواهد كرد .

ریشه  های خلاقیت رو در دوران کودکی باید جستجو کرد. تربیت کودکی با تفکر خلاق ساده نیست اما راهکارهایی وجود دارد تا با رعایت آن ها خلاقیت رو هر چه بهتر در کودک خود پرورش دهید.

در متن زير آموزش خلاقیت کودکان در مباحث اوليه و بايدهاي كه خانوادها بايد رعايت كنند را مطرح كرده ايم .

در آموزش خلاقیت کودکان به کودکتان اجازه و فرصت خطا کردن بدهید!

وقتی کودک شما از شکست می ترسد احتمال اینکه بتواند خلاقانه فکر و عمل کند کمتر می شود. او باید بداند که شکست در کاری که انجام می دهد یا تمرینی که می کند امری عادی است و یکی از مراحل رسیدن به موفقیت است. پس بهترین راهکار برای پدر و مادر جویای خلاقیت این است که اگر کودکتان با یک اشتباه ناامید می شود سعی کنید به او چیزهایی مانند “چکار کنیم تا بتوانیم این نتیجه را تغییر دهیم؟” یا “چطور این را دوباره از اول انجام می دهی؟”بگویید.

خلاقيت كودكان

کثیف کاری لازمه آموزش خلاقیت کودکان

خیلی از پدر و مادر ها شلوغ کاری، اسباب بازی های پراکنده، مداد رنگی و خمیربازی پخش شده در منزل را عامل آشفتگی ذهنی خود می دانند و مشتاق رعایت نظم و نظافت در منزل هستند. اما لازم است بدانید که هرگز نمی توان انتظار داشت کودکان در فضایی از نظم و دیسیپلین دائمی رشد کنند و به هم ریختگی عنصر اصلی  این خلاقیت بدای آنها محسوب می شود. بازی با گلوله های  ژله ای یا نقاشی با رنگ انگشتی یا پازل هایی با قطعات متعدد هر چند نظم منزل شما را به هم می ریزند و چه بسا شما نیز ناچار به همراهی و شراکت در این آشفتگی خواهید شد اما ارزش حفاظت از خلاقیت ذهنی و پروش آن در کودک شما ارزشش را دارد.

خلاقيت كودكانمعجزه تشویق را دریابید.

تلاش کودک را مورد تشویق قرار دهید. ممکن است تشویق و جایزه دادن کودک را از جستجوی انگیزه های درونی اش بازدارد؛ برای دوری از این مشکل دقت کنید جمله هایی ملموس مرتبط با تلاش کودک بگویید مانند: “من دیدم که خودت دکمه های لباست را بستی” یا “تو واقعاً برای تکمیل آن پازل سخت کار می کنی”.

دید باز داشته باشید.

به کودکتان فرصت بدهید تا از بین امکانات موجود آنچه را مناسب می بیند انتخاب کند. این انعطاف او را برای داشتن تفکر خلاقانه و مستقل تشویق می کند.  ممکن است خوردن شام به جای صبحانه برای شما دور از ذهن باشد اما امتحان پاستا برای وعده قبل از مدرسه برای او جذاب باشد؛ به او حق امتحان بوهید. اینکه یک کودک در آشپزخانه شما بخواهد تمرین ترکیب مواد غذایی انجام دهد خوشایند نیست ولی فرصت خوبی برای این است که او بتواند مواد و ابزار آشپزی را لمس کند و چه بسا زمینه کشف خلاقیتی تازه را برای او فراهم آورد.

خلاقيت كودكان

کودک خلاق الگو می خواهد.

کودکانی که والدینشان را درگیر انجام اموری می بینند که در آن خلاقیت وجود دارد و از انجام آن لذت می برند، بیشتر ممکن است به انجام چنین اموری توجه نشان دهند. شما خودتان از انجام چه کارهاییی لذت می برید؟ انجام چه اموری باعث نشاط شما می شود و تمایل دارید روزهای بعد نیز به آنها بپردازید؟ به این فکر کنید زمانی که کودک بودید چه فعالیتی را بیشتر دوست داشتید؟ چه حسی از انجام آن  داشتید؟ اجازه بدهید کودکتان این احساس را در کنار شما تجربه کند. این فعالیت ممکن است آواز، آشپزی، کاشتن گل و گیاه، طراحی یا رقص  باشد.

البته توجه داشته باشید که اگر کودک شما ترجیح می دهد همیشه شما هنگام انجام فعالیت های خلاقانه کنارش باشید ممکن است به دلیل ریسک پدیری پایینش باشد. گاهی در اقعی که سرگرم کار است از مداخله بپرهیزید و در عوض شما هم از خلوتتان لذت ببرید.

زنگ خلاقيت كودكان داشته باشید.

برای زوج های شاعل شاید داشتن زمان هایی مختص خلاقیت بسیار سخت باشد، اما کودکتان برای تجسم، ساختن، آزمون و اکتشاف به این زمان اختصاصی نیاز دارند. این فرصت می تواند بسیار کوتاه باشد مثلا نیم ساعت بعد از شام، نقاشی کردن قبل از خواب و خواندن کتاب برای او یا اختصاص یک ساعت بازی تخیلی در روزهای تعطیل باشد. این کار بیش از هر چیز به برنامه ریزی و خلاقیت نیاز دارد تا زمان کافی.

خلاقيت كودكان

  اسباب بازی کلاسیک را فراموش نکنید.

تاثیری که وسایلی مانند چیب و قیچی، برچسب ها، تیوب ها، خانه سازی، عروسک ها، ابزار، ماسه، خمیربازی و گل رس در پرورش یک متفکر خلاق دارند، هرگز قابل مقایسه با اسباب بازی های چراغ دار و بازی های کامپیتوری نیست. دقت کنید کودکتان بیشتر با کدام اسباب بازی وقت می گذراند. کدام یک به او برای تجسم خلاق بیشتر کمک می کند؟ شاید بتوانید تعییراتی در اسباب بازی هایش ایجاد کنید.

خيلي مهمه كه تماشای جعبه جادویی را محدود کنید تا خلاقيت كودكان افزايش يابد

هر چه کودک شما زمان کمتری را صرف تماشای تلویزیون کند فرصت بیشتری برای بازی با خانه سازی، خمیر، شن، نقاشی و … دارد. بسنجید که چه میزان می توانید از زمانی که صرف تماشای تلویزیون و بازی های کامپیوتری می کند کم کنید.

در نهایت اگر کمی خلاقبت داشته باشید شیوه های زیاد دیگری برای تبدیل ساده ترین ابزار و موقعیت ها به کارگاه پرورش کودکی خلاق می یابید!

آموزشهاي تخصصي هم وجود دارد كه خانواده ها با آشنايي با آنها مي توانند به صورت تخصصي با خلاقيت و مباحث اوليه آن آشنا  شوند و با آشنايي با تكنيكهاي خلاقيت به رفتار و آينده فرزندان خود سمت وسو دهند.

شايد  مقاله تصوير سازي و خلاقيت كودكان  هم برايتان جالب باشد

درباره نویسنده

من مهدي معزز هستم ، سخنران و نويسنده و مدرس مهارتهاي ضروري موفقيت در كار و زندگي

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چیزی که برای موفقیت در هر کاری لازم داری مدرک نیست !
چیزی که تو مدرسه و دانشگاه یاد نمیدن " مهارته "مهارتهای ارتباطی ، فن بیان ، خلاقیت ،فروش و ... فقط5 ثانیه تا تکمیل فرم و دریافت مهارتهای لازم فاصله دارید
آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ خواهد بود