به سایت آموزشی هوش آبی خوش آمدید
  • اينستاگرام

بررسي علمي چرا خلاقيت نداريم

بررسي علمي چرا خلاقيت نداريم

در بررسي اوليه براي پاسخ به اين سؤال كه چرا خلاقيت نداريم  به بررسي علمي نحوه عملکرد مغز و ارتباط آن با  خلاقيت مي پردازيم

یکی از مهم‌ترین مباحثی که در چند سال اخیر دانشمندان تراز اول دنیا را به خود مشغول کرده ،  مبحث مغز و ارتباطات بین نورون‌ها و اثرات آن‌ها بروی رفتار انسان‌ از جمله ارتباط مغز و خلاقيت است .

مرکز این مطالعات در دانشگاه MITو کلمبیا است و بیشتر ارائه‌هایی که در دنيا در حال اجراست مثل   TEDمربوط به مغز می‌باشد.

نوروسايكولوژي برخلاف بسياري از رشته‌های علمي كه سابقه چندين هزارساله دارند ، سابقه زيادي ندارد و از عصر رنسانس به این‌سو پديد آمده

و در حال حاضر يكي از رشته‌هاي جذاب در دنيا می‌باشد و به خيلي از جنبه‌های زندگي انسان‌ها کمک‌های فراواني نموده است

عملکرد مغز :

مغز يكي از مصرف كنندهاي اصلي انرژي در بدن است .

مغز انسان همواره در حال مصرف انرژي است و مصرف اين انرژي در مواقع فكر كردن و فشار آوردن به مغز چندين برابر افزايش مي يابد و ساختار مغز به نحوي است كه با پيش بيني اينكه احتمال آن وجود دارد كه انرژي كمتري در آينده به آن برسد  تمام تلاش خود را مي كند تا كمترين انرژي ممكن  مصرف شود.

در همين خصوص مغز از لحاظ عملكرد و نحوه مصرف انرژي به سه قسمت تقسيم شده است .
مغزهای سه گانه

 

نظريه  مغزهاي سه‌گانه اولين بار توسط آقاي مك لين ارائه شد و شناخت قسمت‌های مختلف مغز حقايق زيادي از جنبه‌های مختلف رفتاري انسان‌ها را مشخص نمود .

آقاي مك لين در تحقيقات خود به اين نتيجه رسيد كه مغز داراي سه قسمت است :

مغز خزنده يا قديم

مغز مغزمیانی يا عاطفي

مغز جديد يا منطقي

 

بررسي علمي چرا خلاقيت نداريم

مغز خزنده

همان‌طور كه در تصوير مشاهده می‌نمایید مغز خزنده در بخش دروني مغز و در ريشه مغز قرارگرفته  ،مغز مشترك بين انسان و خزندگان است ، و وظيفه اصلي آن حفظ بقا و نيازهاي اوليه انسان است ، اين قسمت مغز از تغيير بيزار است و علاقه زيادي به ثبات دارد و ميانه خوبي باريسك كردن نداردو به حفظ تعادل و پايداري كمك می‌کند ، به احتياجات اوليه انسان مثل غذا و خواب توجه ويژه دارد، از خطر كردن گريزان است و مدام در حال اين پرسش است كه آيا خطري اطرافم هست يا نه ؟

اولين واكنش به موقعیت‌های خطر ، در اين مغز شكل می‌گیرد ، مثل پرتاب اشيا به سمت ما ، و واكنش ناخودآگاه ، بالا آوردن دست براي عدم برخورد آن با ما ، از وظايف حياتي مغز خزنده است .

و هميشه هم می‌گوید نمی‌شود و كارها را به بعد موكول می‌کند چون‌که به وضعيت پايدار علاقه‌مند‌است و به نسبت تنبل است و اگر چيزي جالب و جذاب نباشد آن كار را انجام نمی‌دهد و به آن توجه نخواهد كرد و براي حفظ بقا هميشه سعي دارد انرژي كمتري را صرف كند و تمام تلاشش اين است كه فرماني به مغزهاي عاطفي و منطقي كه مصرف‌کنندگان بالاي انرژي مغز هستند ندهد.

شايد براي شما هم پيش آمده كه مسئله اي ذهن شما را درگير كرده و شما ترجيح داده ايد كه به جاي فكر كردن به آن بخوابيد  ،

اين مورد براي كساني كه عادت به خواندن كتاب ندارند به خصوص كتابهاي درسي كه جذابيت ندارند به وفور اتفاق مي افتد (به خصوص شبهای امتحان )

چرا خلاقيت

تمام اينها به اين دليل است كه در اين موارد فشار زيادي به مغز براي فهميدن موضوع وارد مي شود و مغزآمادگي و تمرين قبلي در اين خصوص نداشته و به جاي فكر كردن و فشار آوردن فرمان خوابيدن و در صورت مقاومت بيشتر فرمان بيهوشي را صادر ميكند .

بررسي علمي چرا خلاقيت نداريم

مغزعاطفی:

مغزعاطفی یاپستاندار ازنظر جايگاه قرارگیری ، بالاي مغز خزنده است ، و بيشتر مسائل احساسي و عاطفي مربوط به اين ناحيه از مغز می‌باشد ،مثل شادي و غم و خشم و … از جزييات فراري است ، از مسائل فكري و خسته‌کننده بيزار است ، احساس خوب و لذت را در لحظه می‌خواهد ،از کلمات سخت و دشوار خوشش نمی‌آید ، بسيار مدگراست ، چون برايش لذت‌بخش است .

پیشنهاد ویژه
اگر مدرس یا مدیر و یا دانشجو هستید این فرصت را از دست ندهید محصول آموزشی لذت کار با وایت برد را حتما از اینجا ببینید

 

 

 

مغز منطقی:

اكثر تصورات و توقعاتي كه ما از مغز داريم مربوط به اين ناحيه است ،يعني انجام كارهاي منطقي ، اين مغز مصرف انرژي بالايي دارد و هميشه در حال پرسش از خود است كه آيا باعقل جور درمی‌آید ، چرا ، و جالب اينجاست كه اين مغز در تصمیم‌گیری‌ها كمتر مؤثر است زيرا مصرف انرژي بالايي دارد .درواقع مغزها در تلاش هستند به همديگر تا آنجا كه امكان دارد كاري نداشته باشند ، تا مصرف مغز در كمترين حد ممكن باشد.

بنابراين در تصمیم‌گیری‌های ما بيشترين تأثیر را مغز خزنده و بعد عاطفي و درنهایت منطقي دارد درواقع مغز عاطفي تصميم می‌گیرد و منطقي توجيه می‌کند ، مثلاً شما يك خريد انجام می‌دهید با يك قيمت پايين ،كه کالای خریداری‌شده كيفيت چنداني هم ندارد ، عليرغم آگاهي شما از عدم كيفيت جنس خریداری‌شده شما در ناخودآگاه خود با توجیه اينكه کالا را به قيمت خریده‌اید خود را راضي خواهيد كرد و اگر هم کالایی را به قيمت بالاتر بخريد با توجيه اينكه به قيمت خریده‌اید خود را راضي خواهيد نمود ، درواقع ما احساسي عمل می‌کنیم و منطقي همان احساس را توجيه می‌کنیم .

و به همين دليل هم هست كه برخي از پزشكان هنوز سيگار ميكشند و غذاي فست فود می‌خورند باآنکه بهترين افرادي هستند كه می‌دانند اين چيزها براي بدن و سلامتي مضر است.

و کشف حقیقت

تصور می‌کنم با توضيحاتي كه در مورد نحوه عملكرد مغز داده شد و با نحوه علمي مصرف انرژي مغز آشنا شديد دليل تنبلي مغز در مورد خلاقيت را متوجه شديد ، به دلیل اينكه لازمه انجام كارهاي خلاقانه ، تغيير در باورها و شكستن عادت‌های تکرارشونده است كه مستلزم صرف انرژي و زمان است ، درصورتی‌که آموزش‌های صحيح از دوران كودكي داده نشود ذهن فرد با تغييرات مقاومت نموده و خلاقيت را فعاليتي سخت تلقي می‌کند و با توجيهات منطقي احساس خلاقيت خود را به فراموشي می‌سپارد.

درست در زمانی که مغز خزنده فرمان توقف می دهد و تمایلی به ادامه دادن ندارد , نقطه طلایی ایده پردازی و رسیدن به نتایج خلاقانه آغاز می شود .

و کسانی که در این نقطه کمی مقاومتر باشند و به تلاش خود ادامه بدهند نتایج مورد انتظارشان را دریافت خواهند نمود .

ادیسون نمونه کاملی است از کسانی که با تلاش و تکرار و عبور از نقطه طلایی به نتایج بزرگ و ماندگاری دست یافته است .

در ادامه مقاله چرا خلاقيت نداریم مقاله کامل نقطه طلایی و گنج خلاقیت را اینجا مطالعه نمایید

امیدوارم شما هم با اطلاعاتی که از عملکرد مغز و نقطه طلایی بدست آوردید به نتایج دلخواه خودتان در زندگی برسید .

با به اشتراک گذاری نظرات  و تجربیات خود درپایین همین صفحه به سایر دوستان خود انگیزه بدهید .

کتاب مرتبط با خلاقیت

تهیه کتاب معجزه خلاقیت

 

درباره نویسنده

من مهدي معزز هستم ، سخنران و نويسنده و مدرس مهارتهاي ضروري موفقيت در كار و زندگي

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *