خلاقيت و كارآفريني در كسب و كار از گذشته تا كنون

خلاقيت و كارآفريني در كسب و كار از گذشته تا كنون

شايد واژه خلاقيت و كارآفريني را در چند سال اخير بيشتر شنيده ايد اما با توجه به تعريفي كه از خلاقيت و كارآفريني وجود دارد ، متوجه خواهيد شد كه خلاقيت و كارآفريني از دير باز در تمام كسب و كارها وجود داشته و كسب وكارهايي كه به نوعي خلاقيت را سرلوحه كارهايشان قرار نداده اند به مرور زمان از بين رفته اند.

    بعضي وقتها نگاهي به گذشته و بررسي رشد و تغييري كه در نتيجه پيشرفت تكنولوژي و علم و خلاقيت دركسب  كارها از گذشته تا كنون اتفاق افتاده  نگاهي جديد به كسب و كار و زندگي  ما خواهد داد.

وبه ما اين نكته را يادآور خواهد شد كه شايد به تغييري درروند كسب و كارمان نياز است.

 و احتمال اينكه با اين تغيير ما اولين بنيانگذار يك ايده جديد در حيطه كسب و كارمان باشيم را خواهد داد .

در ادامه به بررسي چند كسب و كار منسوخ شده و كسب و كار كهن كه تا به امروز پا به پاي پيشرفت سريع علم و تكنولوژي پيش آمده اند  و اتفاقا  با ايده هاي خلاقانه اي كه داشته اند امروز يكي از كسب و كارهاي موفق نيز هستند خواهيم پرداخت  .

كسب وكارهاي منسوخ شده

احتمالا تنها جايي كه صحنه مبارزه يك شير يا خرس با انسان را ديده ايد تلويزيون و يا سينما بوده ولي جالبه بدانيد يكي از كسب و كارهايي  كه در ايران قديم مرسوم بوده و مردم زيادي را هم براي تماشا و وقت گذراني به خود جذب مي كرد همين كشتي گرفتن با شير و يا خرس بوده .

كسب و كار معركه گيري

  شغل معركه گيري تا چند سال پيش هم در كشور وجود داشت البته نه به صورت كشتي با حيوانات غول پيكر مثل خرس و يا شير .

معركه گيران با نمايش حيواناتي مثل مار و ميمون به مردم و برخي كارهاي ديگر مثل پاره كردن زنجير و سيني روحي، باعث جلب توجه رهگذران مي شدند و معمولا با شروع برنامه كم كم افراد به دور آنها حلقه مي زدند و معركه گير در ازاي نمايشي كه به آنها ميداد ، با چرخاندن كلاه يا دستمالش دربين مردم ، به جمع آوري پول هايي مي پرداخت كه مردم به او ميدادند .

تاچند سال پيش هم شايد بساط معركه گيري در برخي شهرها وجود داشت ولي نه براي مبارزه با خرس و يا شير

بلكه معركه گيرها با نمايش حيواناتي همچون مار وميمون مردم را به دور خود جمع مي كردند و كسب درآمد مي كردند

به گفته امرسون ثبات ابلهانه محصول ذهن هاي كوچك است

اما رفته رفته با گسترش امكانات رفاهي و تفريحي و اضافه شدن باغ وحش ها به عنوان محل تفريح عمومي ، و غيرقانوني شدن نمايش حيوانات وحشي در شهرها ، بساط معركه گيري و نمايش حيوانات كم كم از رونق افتاد .

باغ وحش ها و سيرك ها  با استفاده از تنوع بيشتر حيوانات و نمايش آنها در كنار امكانات تفريحي مناسب فضاي مناسبي را براي خانواده ها فراهم كردند و امروز ديگر خبري از معركه گيران نيست .

با كمي جستجو و كنكاش در كسب وكارهاي قديمي متوجه تغييرات بسياري درگذر زمان براي هر كسب وكاري خواهيد شد .

برخي از كسب وكارها كه ديگر هيچ اثري از آنها وجود ندارد و يا با مشاغل ديگر تركيب شده اند مثل ميرابي يا  سقا و سماك و پوستين دوز و عصار و خرما فروش و …

و برخي كسب كارها هم همچنان وجود دارند ولي با رنگ و بوي امروزي و فضاي كسب وكار امروز خود را بروز نگه داشته اند .

شايد اين مقاله با موضوع خلاقيت و نوآوري مورد توجه شما باشد

خلاقیت در چه کسب و کاری بیشتر جواب میده؟

واقعیت این است که خلاقیت دارای چارچوب و استاندارد خاصی نیست و شامل همه چیز می شود , چند وقت پیش با یک خبری از یک زنبور دار کارآفرین که در کار خودش نمونه بود آشنا شدم , کاری که ایشون کرده بود فقط به خاطر دیدن یک صحنه اززنبورهای عسل بوده که مورد توجه ایشون قرار گرفته و تونسته با اون کار زندگی و کسب وکارش را چند برابر رونق بده , صحنه ای که در طول روز برای هزاران نفر اتفاق میفته ولی به اون هیچ توجهی نمیشه .

بله خلاقیت در کسب و کار قانون و قاعده نداره کافی کمی توجه کنیم و به اون کاری که داریم انجام میدیم با دقت و تامل بیشتری توجه کنیم .

معلم خلاق زنبور دار وقتی که رفته بوده از مغازه سر کوچه خودشون خرید کنه میبینه که در ظرف زباله روبروی مغازه تعدادی زنبور عسل از باقی مانده ظرفهای بستنی دل نمیکنند و با مشاهده این منظره آقای معلم به این فکر میفتن که زنبورها رو با شیر تغذیه کنند و باقی ماجرا در فیلم زیر.

از بستني اكبر مشتي  تا آيس پك

پيدايش بستني وتهيه آن به روش هاي تقريبا امروزي بازمي گردد به سومين سال سفر ناصرالدين شاه به فرانسه و منطقه ييلاقي پلمبير

جايي كه بستني هاي فوق العاده خوشمزه اي سرو مي شد و مورد توجه ويژه ناصرالدين شاه واقع شد و به همراهان خود دستور داد كه نحوه تهيه بستني را آموزش ببينند و آن را در دربار پادشاه سرو كنند .

ممد ریش از جمله اولين افرادي بود که برای آموزش دیدن غذاهای فرنگی و بستنی به فرنگ عازم شدند .

اكبر مشهدي ملايري معروف به اكبر مشدي يكي از افرادي بود كه با شاگردي و كار كردن با ممد ريش از اولين بستني فروشان دوره قاجاري بود .

او كه به واسطه آشنايي با فن بستني سازي و تلاش و علاقه وافرش به اين كار به دربار مظفرالدين شاه راه يافته بود ،

بعد ها با سقوط حكومت قاجاريه و روي كار آمدن سلطنت پهلوي محمد ریش و اکبر مشتی  بالاجبار از دربار خارج شدند

  و اقدام به تاسيس اولين مغازه بستني فروشی در محله ری تهران  نمودند  ، محمد ریش دو سال بعد دست ازکار می کشد ولی اکبر مشتی  با علاقه و پشتکار زیاد این حرفه را دنبال می کند .

اکبر مشتی با توجه به ذائقه ایرانی و علاقه ایرانی ها اقدام به تغییر فرمول بستنی کرد و بدليل طعم بسيار خوشمزه بستني هايی كه از تركيب گلاب و هل و زعفران و شيرتازه تهيه ميشد ، آوازه نام اكبر مشدي به سرعت در عموم مردم پيچيد و افراد از جاهاي دور براي چشيدن طعم بستني هاي اكبر مشتي به مغازه او مي آمدند .

تلاش و جديت رمز موفقيت

جالبه بدونید که در زمان اکبر مشتی یخچال به شکل امروزی اصلا وجود نداشت و اکبر مشتی برای تهیه یخ مورد نیاز خود برای ساخت بستنی به کوه های شمال تهران می رفت و از آنجا یخ مورد نیاز خود را تهیه می کرد.

برای نگهداری یخها گاهی اوقات گودالهایی  به عمق شصت متر در زمین می کند و یخها را د رآن نگهداری می کرد .

داستانهای زیادی در مورد کیفیت و شهرت بستنی های اکبر مشتی وجود دارد . شهرت بستنی های او تا خارج از مرزهای کشوررفته بود و در آنجا هم طرفداران خاص خودش را داشت .

حتی او برای ساخت بستنی سنتی ایرانی به کشور فرانسه نیز دعوت شد و بستنی که زادگاهش اروپا بود و از آنجا به ایران آمده بود با خلاقیتی  که اکبر مشتی به آن داده بود همه را متعجب کرده بود .

حتی به نام اكبر مشتي شعباتي نيز در آمریکا بوجود آمد  که روی پیشبند تمام کارکنان نام اکبر مشتی چاپ شده است .

مرد بزرگ بستنی ایران در نهایت در سن 92 سالگی در اثر بیماری کلیوی فوت می کند و هیچگاه شهرت و آوازه ای که در آن سالها کسب کرده بود باعث نشد کیفیت بستنی و تولیدات او تا لحظه آخر کم شود .

بابک بختیاری و آیس پک

بابك بختياري نمونه واقعي يك كارآفرين موفق است كه خلاقيت و كارآفريني او صنعت بستني را متحول كرد  .

روال تولید بستنی درایران همچنان ادامه داشت  تا رسید به سال 1387 و یک زندانی بدهکار 300میلیونی

بله آقای بابک بختیاری که بدلیل ورشکستگی و بدهکاری در زندان به سر می برد در فکر نجات خود از زندان در پی بدست آوردن پول و پرداخت بدهی هایش بود ولی از آنجایی که بدهی او مبلغ بسیار زیادی بود و تهیه 300 میلیون تومان برای هر کسی یک رویای بزرگ بود , او به فکر رویای خود بود

بابک که از بچگی به بستنی و ترکیب آن با مواد دیگر مثل میوه و اسمارتیز علاقه زیادی داشت , فکر تولید یک  بستنی متفاوت که تاآن زمان کسی به آن فکر هم نکرده بود از سرش گذشت و با همین ایده با طلبکاران خود وارد مذاکره شد و به آنها گفت ماندن او در زندان آنها را به پول نخواهد رساند و  قول داد در صورت رهایی از زندان ظرف مدت کوتاهی بدهی آنها را خواهد داد  .

بالاخره شاکیان رضایت دادند و بابک بختیاری از یکی از دوستان خود كه از ماجرای بدهی بابک  خبر نداشت 10 میلیون تومان قرض می گیرد و مغازه خود را افتتاح می کند وایده بابک با طعم جدید و خلاقیتی که در کسب و کار بستنی ایجاد کرده بود به سرعت در بین مردم پیچید و مورد استقبال واقع شد .

خلاقيت و كارآفريني

ظرف مدت یکسال 120 شعبه از آیس پک در  کشور افتتاح شد و جالب اینکه 10 شعبه در کشورهای خارجی مثل دوبی , هند ,امارات و کویت همزمان افتتاح گردید.

و امروزمرد خلاقيت و كارآفريني بابک بختیاری علیرغم داشتن موقعیت و وضعیت مناسب مالی هر روز به دنبال ایده های جدید و خلاقانه در کار خودش است و به زودی رستورانهای زنجیره ای بابک بختیاری در سراسر کشور افتتاح خواهد شد .

برای این دوست خوب و سایر کارآفرینان خلاق و پرتلاش کشور آرزوی سلامتی و موفقیتهای روز افزون رو داریم .

با مطالعه و بررسی بسیاری از کسب و کارهای موفق در دنیا به یک نتیجه مشترک خواهید رسید .

و آن هم این است که هر کسب وکاری امکان تغییر را دارد و خلاقيت و كارآفريني در کسب و کار به منزله سوخت و انرژی برای  ادامه هر شغلی است

 

لينك كتاب مرتبط با موضوع (معجزه خلاقيت) از اينجا

درباره نویسنده

من مهدي معزز هستم ، سخنران و نويسنده و مدرس مهارتهاي ضروري موفقيت در كار و زندگي

مطالب مرتبط

4 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *