به سایت آموزشی هوش آبی خوش آمدید
  • اينستاگرام

مديريت خلاق ( خلاقیت و نوآوری در مدیریت )

خلاقیت و نوآوری در مدیریت

مدیریت خلاق ( خلاقیت و نوآوری در مدیریت  )

در این پادکست قصد داشتیم به یکی از مهمترین دغدغه های مدیران و صاحبان کسب و کارهای ایرانی بپردازیم خلاقیت و نوآوری در مدیریت

آیا شما هم با کمبود انگیزه و خلاقیت در کارمندان تحت نظارت  خودتان مواجهید .

تمایل دارید یک روش کاربردی وعملی را برای ایجاد انگیزه و خلاقیت در کارمندان خودتجربه نمایید.

تمایل دارید که کارمندان شما ارتباط صمیمی و دوستانه ای رو با شما داشته باشند در عین حال اینکه حافظ سرمایه و کسب و کار شما باشند.

ودر جهت اهداف شما مجدانه تلاش کنند.

متاسفانه در بررسی بسیاری از شرکتهای ایرانی فقدان تعهد و تلاش کارمندان یکی از دغدغه های اصلی مدیران و صاحبان کسب و کارمی باشد.

و این مشکل در سازمانهای بزرگ و گسترده بسیاربیشتر دیده می شود و قاعدتا حل مشکلات سازمانهای بزرگتر مشکلتر می باشد و نیاز به یک عظم جدی و یک برنامه کاملا حساب شده دارد.

خلاقیت و نوآوری در مدیریت

تنديس مديريت خلاق

خلاقیت و نوآوری در مدیریت

ولی خوشبختانه کسب و کارها ی کوچکتر به راحتی میتوانند بدنه سازمان خودشان را با کمی آموزش و برنامه ریزی به یک سازمان و کسب و کار خلاق و کارآمد تبدیل کنند.

با توجه به تجربیاتی که در مورد سازمانها ی موفق دنیا به دست آمده سازمانهایی که به مشارکت کارمندان در مسایل روزمره و مشکلات خود اهمیت می دهند میزان موفقیت آنها چندین برابر سازمانهای مشابه است .

امروز کسب و کارهای موفق دارای مدیرانی هستند که راز موفقیت و پیشرفت خودشان را مدیون کارمندانی باهوش و استعداد بالا هستند که تلاش می کنند هر روز بهتر از دیروز باشند و همه کارمندان دست به دست هم داده اند تا یک کسب و کار و سازمان را به اتفاق به جلو ببرند .

دراین سازمانها روش مدیریت به گونه ای است که تمام پیشنهادات و عملکرد کارکنان در جهت اهداف سازمان بوده و نیازهای مشتری آن کسب و کار قبل از اینکه گفته بشود در آن سازمان دیده می شود .

یک پیشنهاد خوب یک کارمند در این مدل از سازمانها در بخش فروش و سرویس مشتری , افزایش رضایت مشتری و فروش آن کسب و کار خواهد شد .

و یک پیشنهاد خوب در بخش تولید باعث کاهش هزینه تولید وافزایش بهره وری و سود در یک محصول خواهد شد .

دراین مدل از کسب و کارها عملا بخش نظارت و کنترل کیفیت کار زیادی ندارد و تمام کارمندان به روش خودکنترلی تمام محصول و خدماتی را که ارائه می دهند را کنترل می کنند .

در صحبت و مشاوره هایی که به با مدیران مختلف داشتم بارها با جملاتی با این مضمون مواجه شدم که کارمند خوب و متعهد خیلی به ندرت وجود دارد.

با توجه به تجربه ای که در این سالها کسب کرده ام با تمام وجود با این جمله مخالف هستم  .

قطعا اگر شما مدیر مشارکتی و خلاقی باشید کارمندان شما هم تابع روش و اصول حرفه ایی شما می شوند .

دقت داشته باشید که وقتی انگشت اشاره خود را به سمت کسی نشانه می رویم کمی دقت کنیم , سه انگشت همان دست به طرف خود ماست .

چارت سازمانی که در کسب و کارهای ما وجود دارد یک هرم است که در بالا و راس آن مدیر قرار گرفته و کارمندان در قاعده هرم قرار دارند .و بین این سطوح هم چند رده مدیریتی قرار گرفته است كه در آن خبري از خلاقیت و نوآوری در مدیریت نيست

همانطوریکه ملاحظه می کنید در نگاه اول هیچ اشکالی هم به این هرم وارد نیست , مشکل از زمانی ایجاد می شود که تفکر مدیریت هم هرم گونه باشد .

یعنی تمام افراد برای شخصی که در راس هرم سازمان قرار گرفته کار کنند در نتیجه مدیر و یا کارفرما باید مسئول برنامه ریزی ساماندهی و ارزیابی تمام اموری باشد که در کسب و کار خود اتفاق می افتد و بقیه فقط باید مجری دستورات باشند .

و همین مسئله اولین دلیل است برای اینکه باقی کارمندان بخش زیادی از مسئولیت خود را نپذیرند و آن را وظیفه مدیر می دانند و مدیر است که باید همه مسئولیت ها را بپذیرد.

متن بالا قسمتي از پادكست صوتي خلاقیت و نوآوری در مدیریت بود كه در ابتدا مقاله شنيديد

درباره نویسنده

من مهدي معزز هستم ، سخنران و نويسنده و مدرس مهارتهاي ضروري موفقيت در كار و زندگي

مطالب مرتبط

5 نظر

  1. رضا یاوری

    با سلام
    این مقاله می تواند تلنگری باشد برای کسب وکا رهایی که هنوز فکری برای خلاقیت در کسب و کا رهای خود نکرده اند .

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *