به سایت آموزشی هوش آبی خوش آمدید
  • اينستاگرام

داستان راز موفقيت محمد (خلاقيت و نوآوري با دستهاي خالي)

راز موفقيت محمد (خلاقيت و نوآوري با دستهاي خالي)

دوستي دارم كه مسئول آزمايشگاه  يكي از شركتهاي داروسازي بزرگ در كشور است او تعريف ميكرد در يكي از طرح هايمان براي توليد يك داروي گياهي كبدي ،قرار براين شد محصول اوليه كه گياه خارمريم بود را بدون واسطه و در مزرعه  از نفر اصلي كه محصول را كاشته خريداري كنيم .

بعد از كسب اطلاعات اوليه و شناسايي منطقه رويش گياه ، گروه عازم روستايي در منطقه حاشيه اي در دل كوير مي شوند وبا كمي جستجو به مزرعه گياهان دارويي مي رسند .

منظره اي فوق العاد زيبا از گياه خارمريم كه با ساقه هايي خشك و برگهاي خاردار و گلهاي قرمز ارغواني ، تمام سطح زمين را پوشانده بود ،

خلاقيت و نوآوري موفقيت معزز
مهدي معزز hoosheabi موفقيت خلاقيت نوآوري

سراغ صاحب مزرعه را در روستا مي گيرند و روستاييان آنهارا به خانه محمد راهنمايي مي كنند .

خانه محمد در مقايسه با ساير خانه هاي روستا وضعيت مناسب تري دارد . وقتي زنگ خانه را به صدا در آورديم پسركي دوان دوان درب را باز كرد ، از او پرسيديم پدرتان منزل هستند . گفت نه ، چند سال است او فوت كرده ،از او پرسيديم  پس محمد آقا كجاست ، پسرك گفت محمد آقا برادرمه الان صداش ميكنم، بالاخره محمد آقا آمد ، گروه با تعجب به محمد نگاه ميكردند و انتظار ديدن چنين شخصي را براي بستن قرارداد مستقيم نداشتند ، نوجواني خوشرو كه تازه پشت لبش سبز شده بود ، بالاخره كار به سرانجام رسيد.

 محمد تعريف ميكرد ، در روستاي آنها كاركم است و همه جوانها به شهر رفته اند و اكثر ساكنين اين روستا پيرمردها و پيرزنهايي هستند كه امكان مهاجرت به شهر را ندارند .

و محمد هم كه فرزند بزرگ يك خانواده سه نفري است هم تحصيل مي كند و هم كشاورزي ، يك روز به صورت اتفاقي با يك كتاب كه در مورد خواص گياهان دارويي نوشته شده بود آشنا مي شود و تصوير چند گياه را كه در حاشيه روستا به وفور يافت مي شود را در كتاب ديده بود .

و روزي كه محمد با مادرش براي خريد به شهر مي روند و وقتي مادرش در يك عطاري در حال خريد بود محمد دوباره همان گلهاي قرمز ارغواني را ديده بوده و از مغازه دار در مورد قيمت گياه مي پرسد و بسيار تعجب كرده بود  .

گياهي كه در حاشه روستاي آنها زياد بود چه قيمت باورنكردني براي يك نوجوان داشت . محمد مي گويد دوباره به مغازه بازگشتم و به مغازه دار گفتم من برايت از اين گياه مي آورم و مغازه دار هم قبول كرده بود .و اولين قرار داد كلامي محمد در دوران كودكي بسته شده بود ، بعد از آن محمد با سماجت فراوان راز كشت اين گياه و بذرهاي آن را يافته بود .و در زمينهاي باير اطراف در فصل بهار اقدام به پاشيدن بذر مي كرد و در تابستان درو مي كرد و در آمد او هر روز بيشتر ميشد .و او تنها مزرعه دار يك گياه خودروي وحشي شده بود . امروزكه به بازار داغ رسانه هاي مختلف ، مثل شبكه هاي اجتماعي و حتي بازار كتاب نگاه مي كنيد با انبوهي از كانال ها و شبكه هاي اينترنتي و حتي كتابهاي مختلف ،اكثرا خارجي كه با تيراژ هاي بسيار زياد چاپ شده اند مواجه خواهيد شد كه موضوع آموزش آنها كسب ثروت و درآمد است ، اما محمد در روستاي كوچك خود اينترنت ندارد و كتاب موفقيت و ثروت نخوانده .

 به راستي چرا با اين همه تيراژ بالاي كتاب موفقيت و ثروت، هنوز با تعداد بيشماري از انسانهاي كم در آمد مواجه هستيم ، شايد قانع كننده ترين پاسخ اين باشد كه اين كتابها  براي مردم هم زبان همان نويسنده است و با فرهنگ و جامعه ما مطابقت ندارد ، ويا اينكه ما به توصيه هاي نويسنده عمل نكرديم ، اگر واقعا چنين بود كه در كشور آن نويسنده پرآوازه فلان كتاب ثروت ،نبايد هيچ شخص بيكار و فقيري وجود داشته باشد ،چون مجوزهاي انتشار تمام كتابها در دنيا زير نظر مسئولين رسانه ها ي همان كشورصادر مي شود و همان نسخه كتاب مي توانست آمار فقر و بيكاري آن كشور را كاهش دهد .ولي وقتي به آمار بيكاري در كشورهاي دنيا نگاه مي كنيم ، متوجه تاثير ناچيز اين گونه مطالب در آنها خواهيم شد .

راز و رمز موفقيت و ثروت هر فردي مختص به همان فرد است ، و نوشتن يك فرمول ثابت وتبعيت از آن حتي با وجود انجام دقيق آن تضمين موفقيت فرد ديگري نخواهد بود،همانطوري كه هيچ نسخه واحدي برا ي هربيماري وجود ندارد و برا ي هر بيماري ، دارو و اقدامات مربوط به همان بيماري را لازم داريم به تعداد هر شخصي براي موفقيت و كسب در آمد هم فرمول و راهكار شخصي وجود دارد ،محمد مزرعه دار ما هم از توانمندي و استعداد هاي بالقوه محل زندگي خود استفاده كرده بود و چه بسا بسيار ي از جوانان همان روستا مي توانستند كار مشابه محمد را انجام دهند و همانند محمد موفق شوند ولي در شهر در سوداي بدست آوردن گنج خود هستند ، و بي اطلاع هستند كه گنج، در وجود و در درون آنهاست و آنها برروي گنجي نشسته بودند كه از آن خبر نداشتند . 

و جان كلام در سخن عارف و حكيم بزرگ مولانا

ای نسخه نامه الهی که توئی

وی آینه جمال شاهی که توئی

بیرون ز تو نیست آنچه در عالم هست

از خود بطلب هر آنچه خواهی که توئي

برگرفته از کتاب معجزه خلاقیت

سفارش پستی کتاب معجزه خلاقیت

درباره نویسنده

من مهدي معزز هستم ، سخنران و نويسنده و مدرس مهارتهاي ضروري موفقيت در كار و زندگي

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *