يك قدم تا گنج خلاقيت

hoosheabi3
گنج خلاقيت

يك قدم تا گنج خلاقیت

وقتی ما با یک چالش جدید برای یک موضوع خاص برخورد می کنیم و نیاز هست که از قوه خلاقیت خود برای رفع آن استفاده کنیم معمولا” با یک حس درماندگی خاصی مواجه می شویم و با کمی تلاش و به نتیجه نرسیدن از آن کار دست بر میداریم ، اینجا همان نقطه ای است که شما با گنج خود در فاصله چند سانتیمتری قرار دارید ،همین موضوع باعث شد بریان لوکاس استاد دانشگاه علوم رفتاری دانشگاه شیکاگو و لوران نوردگرن استاد دانشگاه در حوزه مدیریت و سازمان به بررسی تحقیقات خود مبنی بر موانع رسیدن به خلاقیت بیشتر و راهکارهای آن بپردازند
آنها در تحقیقات خود به دنبال شاخص هایی بودند که مشخص می کرد ایده هایی که به ذهن ما می رسد چقدر خلاقانه است و عامل استمرارو پافشاری بیشتر بر روی تفکرات خلاقانه چه فایده ای خواهد داشت.
تحقیقات ثابت میکرد در زمان درماندگی برای یافتن راه حل و ایده مناسب اگرکمی استمرار و پافشاری برای رسیدن به نتیجه ادامه داشته باشد نتایج به طرز شگفت انگیزی تغییر خواهد کرد، در یکی از این بررسی ها، از 24 دانشجو به مدت یک هفته در آزمایشگاه خواسته شد تا ده دقیقه نسبت به طرح ایده های مربوط به نحوه مراسم تشریفات ، وقت صرف کنند. سپس از آنها خواستند پیش بینی کنند که اگر بیش از ده دقیقه برای فکر کردن در مورد این موضوع وقت صرف می کردند، چه ایده های بیشتری تولید می شد. این دانشجویان به مدت ده دقیقه به فکر کردن ادامه دادند. به طور متوسط، دانشجویان پیش بینی کردند که اگر فکر کردن را بیشتر ادامه می دادند، می توانستند تقریبا به 10 ایده جدید برسند. اما برایان و لوکاس به این نتیجه رسیدیم که آنها واقعا قادر به خلق 15 ایده جدید بودند. چند مطالعه مشابه نیز همین نتایج را به همراه داشت به عنوان مثال،در یکی از تحقیقات از افراد با تجربه درخواست شد یک شعار تبلیغاتی برای محصولی ارائه دهند و در طرح دیگری از افراد خواسته شد تاکتیکهایی ارائه دهند تا کمک به سازمانهای خیریه افزایش یابد ،در هر یک از این تحقیقات افراد مشارکت کننده به نحو چشمگیری بسیاری از ایده هایی که با ادامه و پافشاری می توانست به نتیجه برسد را نادیده گرفته بودند .
مشابه همین آزمایش با افراد دیگری انجام شد و شرکت کنندگان ملزم به پافشاری و تفکر بیشتر بر روی تحقیقات شدند ، نتیجه این بود که ایده های تولید شده به مراتب خلاقانه تر از ایده های اولیه بودند .
بدلیل چالش برانگیز بودن مسائل خلاقانه معمولا افراد دچار حس درماندگی و یا گیر کردن روی موضوع را دارند و مطمئن نیستند که به راه حل برسند و یا بتوانند ایده های مشکل را حل کنند و این را نشانه زمان توقف کار می دانند ، اما ایده های خلاقانه به کمی زمان بیشتر نیاز دارند ، این ایده ها معمولا بعد از تفکر عمیق اولیه ویک وقفه کوتاه و تفکر مجدد اتفاق می افتد ،اختراع جاروبرقی پرفروش توسط جیمز دایسون بعد از5000نمونه اولیه انجام شد و موفقیت شرکت والت دیسنی بعد از دو دهه اتفاق افتاد و موفقیتهای آن یکی پس از دیگری شروع شد و همچنان ادامه دارد ،مطالعات نشان می داد که وقتی حس دشواری مسائل خلاقانه فرا می رسید ،افراد نتیجه پافشاری و رسیدن به گنج را دست کم می گیرند و همین نقطه تفاوت افراد موفق و ناموفق است.
تحقیقات نشان می داد که کارکنان معمولا مزایای پافشاری را زمانی که به خلاقیت منتج می شود، نادیده می گیرند. به عبارت دیگر، برخی کارکنان ممکن است پتانسیل خلاقیت را داشته باشند، ولی وقتی تصمیم به ادامه آن نداشته باشند، این پتانسیل خلاقیت بروز پیدا نمی کرد. بر همین اساس ، راه حلی برای این موضوع پیشنهاد شد:
تمایل خود برای توقف فکر کردن را نادیده بگیرید. وقتی برای حل چالش های سخت مربوط به خلاقیت تلاش می کنید، احتمال دارد که با لحظه ای مواجه شوید که احساس درماندگی و یاس از رسیدن به نتایج به شما دست دهد. بنابراین ابتدا می خواهید که این کار را ترک کنید و زمان خود را برای کار دیگری صرف نمایید. به طور موقت این غریزه را نادیده بگیرید، به ویژه وقتی هنوز در مراحل اولیه تلاش هستید
برای رسیدن به ایده های دیگر، تنها چند راه حل دیگر را در نظر بگیرید. وقتی که به چیزی که تصور می کنید، نزدیک می شوید، ممکن است ایده خلاقانه ای به ذهنتان برسد. در نظر داشته باشید که چالش های ناشی از خلاقیت دشوار فرض می شوند و این حس شامل توقف، شکست و درمانده بودن است. این موضوع بخشی از فرآیند خلاقیت است. با تمایل به تفسیر احساساتی مانند اینکه «شما خلاق نیستید و به ایده جدید نمی رسید» مقابله کنید. رسیدن به ایده های جدید زمان می طلبد و پافشاری و استمرار عنصر حیاتی برای رساندن این چالش به گنج خلاقیت است.

درباره نویسنده

من مهدي معزز هستم ، سخنران و نويسنده و مدرس مهارتهاي ضروري موفقيت در كار و زندگي

مطالب مرتبط

4 نظر

  1. مدیرسایت

   با سلام و احترام
   تمام موجودات خلاقيت را به صورت ذاتي در وجودشان دارند و با كمي آموزش و تمرين تنور خلاقيت دوباره روشن خواهد شد و آن زمان است كه طرحي ماندگار و متمايز خلق خواهد شد
   ممنون كه توجه مي كنيد

   پاسخ
 1. نسرین حیاتی

  سلام به شما استاد گرامی.به درستی نام گنج خلاقیت را در مقاله آوردید.رسیدن به چنین موضوع با اهمیتی کمتر از گنج در درون افراد نیست موفق و پاینده باشید

  پاسخ
  1. مدیرسایت

   سلام و عرض ادب
   مولانا به درستي به جمله شما اشاره دارد
   بيرون زتو نيست هرچه د رعالم هست
   از خود بطلب هر آنچه خواهي كه تويي
   ممنون از بذل توجه شما

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *