گزارش نشست نخبگان استان البرز در پارک علم و فناوری البرز

گزارش نشست نخبگان استان البرز در پارک علم و فناوری البرز

روز چهارشنبه 12 مهر ماه در پارک علم و فناوری  به اتفاق جمعی از نخبگان البرزی و ریاست بنیاد ملی نخبگان البرز   میهمان ریاست محترم پارک علم و فناوری البرز بودیم.

مهدی معزز

لازم به توضیح است که ایده تشکیل مجتمع آموزشی تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی با کارکرد پارک علم و فناوری در سال 1365 مطرح گردید و با تشکیل مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی در سال 1370 در فضایی به وسعت حدود 90 هکتار در منطقه هلجرد کرج آغاز شد.

‌ اولین گامها با حضور 3 پژوهشکده و 10 مرکز خدمات تخصصی در راستای تجاری سازی پژوهش های کاربردی برداشته شد.

در سال 1386 در نشست کمیته تخصصی فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مجوز پارک علم و فناوری البرز اخذ و فعالیت رسمی آن از سال 1387 آغاز گردید.

محورهاي گفتگو

درابتدای این نشست، مهندس ربانی رئیس پارک علم و فناوری البرز، ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین (ع), انتخاب مصلحت جمع نسبت به مصلحت فرد را یکی از مهمترین عوامل پیشرفت جامعه بشری دانست و گفت: فرهنگ جمع گرایی و ترجیح مصلحت جامعه بر مصلحت فردی، فرهنگی است که از عاشورا به یادگار مانده است و امید است همه ما اجراکننده این فرهنگ در جامعه باشیم.
در ادامه مهندس ربانی خدمت به نخبگان کشور را امری ارزشمند شمرد و افزود: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری وظیفه تمامی سازمان های دولتی و مراکز علمی و تحقیقاتی همانند پارک های علم و فناوری، گسترش اقتصاد دانش بنیان و هدف گذاری های دولت محترم در توسعه کشور دانست.

و با ایجاد بستر مناسب برای فعالیت نخبگان، متخصصان و فناوران کشور می توان با استفاده از سرمایه های علمی و دستاوردهای فناورانه آنان، مسیر رشد و توسعه اقتصاد دانش بنیان کشور را با سرعت بیشتری طی نمود.

دكتر جهان پناه

و در ادامه نشست جناب آقای دکتر جهان پناه رئیس بنیاد نخبگان استان البرز نیز هدف از این نشست را آشنایی بیشتر نخبگان استانی با پارک علم و فناوری البرز و اهداف و عملکرد آن عنوان کرد.

و افزود: همکاری نزدیک پارک علم و فناوری البرز و بنیاد نخبگان استان، کمک به گسترش همکاری نخبگان و شرکت های دانش بنیان با یکدیگر و به خصوص با بخش های دولتی می گردد و نتیجه اصلی آن تجاری سازی موفق و رشد و توسعه اقتصادی است.
در ادامه مهندس سعیدی مدیر اداره فنی و تخصصی پارک، به معرفی پارک علم و فناوری البرز و خدمات و حمایت های ارائه شده در پارک به نخبگان استانی پرداخت.
در پایان، نشست پرسش و پاسخی برگزار شد و مسئولین پارک به سوالات نخبگان در زمینه های مختلف اعم از سرمایه گذاری های خارجی، دارایی های نامشهود و اعتبار سنجی فناوری پاسخ دادند.

دغدغه اصلي نخبگان

یکی از بیشترین و مهمترین دغدغه هایی  که از طرف  نخبگان مطرح شد موضوع روند رسیدگی به اختراعات برگزیده و تامین اعتبار لازم برای اجرای آنها بود .

یکی از نکات جالب توجه این نشست حضور خانم دکتر توکلی از نخبگان قدیمی استان البرز بعد از دوازده سال در جمع نخبگان بود ، ایشان دوازده سال پیش ایران را به قصد اقامت در کشورآمریکا ترک کردند و اکنون به کشور باز گشته اند و یکی از مهمترین نکاتی که در صحبتهای ایشان بود، موضوع سرمایه گذاری گسترده کشورهای خارجی در بازار IT  کشور دانست.

و تاکید کردند که اکنون بهترین فرصت سرمایه گذاری در تجارت الکترونیک و فضای مجازی است و یکی از اصلی ترین دلایل بازگشت ایشان فعالیت در صنعت الکترونیک و فضای مجازی ایران است.

و چقدر فرصت های نابی در دسترس افراد است که در صورت نادیده گرفتن بزودی توسط شرکتهای اروپایی از دست خواهد رفت.

چقدر زود دیر میشه

مشاهده گزارش در سايت پارك علم و فناوري البرز از اينجا

نخبگان

 

 

 

درباره نویسنده

من مهدي معزز هستم ، سخنران و نويسنده و مدرس مهارتهاي ضروري موفقيت در كار و زندگي

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *